Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna
Home FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Galerie Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna -> Gmina Wymiarki -> zagrożenie zatrucia czadem!!!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Black Dark
Mistrzu


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 2307
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/4

PostWysłany: Wto 23:48, 30 Gru 2008    Temat postu: zagrożenie zatrucia czadem!!!

BADŹ CZUJNY!!!

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem!!!





OSTRZEGAMY!

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.



PRZYPOMINAMY!



Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!

Zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

* cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym(np. węglem, drewnem),
* dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
* co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
* co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).



RADZIMY!

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

* jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
* blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.



Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

* ich nieszczelności,
* braku konserwacji, w tym czyszczenia,
* wad konstrukcyjnych,
* niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.



Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

* przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
* użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
* stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
* nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
* w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
* systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
* często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
* nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).



Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:

* zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
* wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
* wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
* jak najszybciej podać tlen,
* jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta - usta oraz masaż serca,
* nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.



PAMIĘTAJMY!

Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich. A wystarczy jedynie odrobina przezorności.



Opracowanie: Biuro Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej



Tlenek węgla CO, potocznie zwany czadem.
W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz.
Ma silne własności toksyczne.
Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza.
Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250-300 razy) powinowactwa do hemoglobiny zawartej we krwi.

Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobią, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Tlenek węgla trwale łączy się z ponad 80% hemoglobiny, co sprawia, że tylko niewielka ilość hemoglobiny może połączyć się z tlenem. Ilość ta jest jednak niewystarczająca dla ludzkiego organizmu. Nadmiar karboksyhemoglobiny powoduje niedotlenienie organizmu, a w najgorszym przypadku nawet śmierć przez uduszenie.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Black Dark dnia Nie 14:55, 05 Gru 2010, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Pią 21:58, 02 Sty 2009    Temat postu: dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców

No Drogi Kolego muszę Cię pochwalić za poruszenie bardzo istotnego tematu.Tego typu informacje powinny byc szeroko poruszane w naszym społeczeństwie.Szkoda tylko,że odpowiedzialne podmioty nie przywiązują do tego wielkiego problemu odpowiedniej wagi.Gmina, szkoły, sołectwa a zwłaszcza Straż Pożarna powinna bardzo często i wnikliwie nagłaśniać wszelkiego rodzaju formy zagrożenia w społeczeństwie. Informacje jakie tu przedstawiłeś powinny dotrzeć do każdego jednego mieszkańca.
Powrót do góry
symson
Gość





PostWysłany: Pią 23:32, 02 Sty 2009    Temat postu:

Nieszczelny komin, uszkodzony piecyk, czy zaklejona kratka wentylacyjna Tlenek węgla potocznie nazywany czadem słusznie określany jest mianem „cichego zabójcy”. Cichy zabójca czycha w kominie !
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sob 7:34, 03 Sty 2009    Temat postu:

Bardzo czesto dochodzi do zaczadzenia grzejac sie w samochodzie w zamknietym garażu. Najczęściej sie piwkuje lub "paruje" i nastepnie zasypia przy włączonym silniku .
Ostatnio TV pokazywała taki klasyczny" mlodzieżowy "sposób zaczadzenia spalinami z samochodu ,zginelo wtedy dwóch chłopaków .
Strażacy powinni w jakiś sposob prowadzic prewencje dot. spozywania alkoholu przy włączonym silniku samochodu lub uprawiania sexu przy włączonym silniku .Pozdrawiam
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Śro 14:46, 14 Sty 2009    Temat postu:

ciekawy artykuł.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Pamiętajmy:

* Nie zaklejajmy nigdy okienek wentylacyjnych ! Sprawdzajmy regularnie, czy nie są czymś zatkane.
* Nie zapominajmy o wymaganych przeglądach instalacji kominowej i gazowej.
* Nie majstrujemy przy samochodzie z zapalonym silnikiem w zamkniętym garażu!
* W razie jakichkolwiek podejrzeń dotyczących wadliwego działania piecyków, pieców, kuchenek oraz instalacji kominowych i wentylacyjnych wzywajmy natychmiast specjalistę i nie korzystajmy do czasu jego przybycia z wadliwego urządzenia.
* Kupujmy czujniki czadu - ta niewielka inwestycja nie tylko może uratować życie nam i naszym bliskim, ale daje też wielki komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.
* Nie lekceważmy pierwszych objawów zatrucia czadem – zawrotów głowy, nudności. W razie podejrzeń przystąpmy natychmiast do wietrzenia mieszkania i wzywania pomocy.
* Zainteresujmy się zimą losem sąsiadów – zwłaszcza starszych. Często zapukanie do drzwi we właściwym momencie może uratować życie.



[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 15:35, 14 Sty 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon 23:32, 06 Gru 2010    Temat postu:

IDZIE ZIMA nalezy ponowić APEL CZADOWY
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna -> Gmina Wymiarki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

"Blades of Grass" Template by Will Mullis Developer News
Regulamin